„Aktywna Rodzina” alternatywą dla programu 500 plus

Projekt Nowoczesnej „Aktywna rodzina” zakłada przyznanie corocznie, na każde dziecko w rodzinie trzech tysięcy złotych ulgi podatkowej. Z ulgi mogłyby skorzystać osoby, które pracują. Nie przysługiwałaby ona najzamożniejszym osobom.

„Aktywna Rodzina” jest odpowiedzią na wprowadzony w ubiegłym roku przez rząd PiS program „Rodzina 500 plus”. O głównych założeniach projektu Nowoczesnej mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej poseł ugrupowania Mirosław Pampuch.

Nasz program, w przeciwieństwie do 500 plus, skłania do aktywności zawodowej. Dostrzegamy też pierwsze dzieci w rodzinie. Należy zlikwidować tę niesprawiedliwość, która dzieli dzieci na jedynaków i te posiadających rodzeństwo. Ulgę otrzymywaliby rodzice, niezależnie od formy rozliczenia dochodów, także rolnicy – mówił Mirosław Pampuch.

Parlamentarzysta podkreślił, że wsparcie otrzyma każde dziecko, ale pod warunkiem, że jeden z rodziców będzie pracował.

Poprzez ulgi podatkowe rodzina otrzymywałaby 3 tysiące złotych rocznie na każde dziecko, czyli na pierwsze 3 tysiące, na dwójkę dzieci już 6 tysięcy, na trójkę 9 tysięcy, i tak dalej – wyjaśniał Mirosław Pampuch.

Według założeń programu Nowoczesnej pomoc finansowa trafiałaby do rodzin, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, co oznacza, że roczne dochody na podatnika nie przekraczają 85 528 złotych. Dotyczy to 97 procent podatników.

– Dzieci w rodzinach, których osoby nie pracują byłyby wspierane poprzez inne formy zreformowanej pomocy społecznej. – zaznaczyła członek zarządu warmińsko-mazurskiej Nowoczesnej Izabela Smolińska-Letza.

Program „Aktywna Rodzina” byłby mniejszym obciążeniem dla budżetu państwa niż program PiS „Rodzina 500 plus”.

Mowa o oszczędnościach minimum 7-8 miliardów złotych, które można przeznaczyć na rozwój żłobków i przedszkoli. Niestety obecny program PiS-u skłania kobiety do bierności zawodowej. Może się to odbić w przyszłości na braku świadczeń emerytalnych dla matek, które rezygnują z pracy – podkreślała członek zarządu warmińsko-mazurskiej Nowoczesnej Katarzyna Królak

Powołany przez Nowoczesną Parlamentarny Zespół ds. programu „Aktywna rodzina” ma do wakacji opracować zapisy ustawowe. W jego ramach ma zostać także opracowana koncepcja zmian w całym systemie pomocy społecznej. W składzie zespołu znalazł się poseł z Warmii i Mazur Mirosław Pampuch.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?