Członkowie Warmińsko-Mazurskiej Nowoczesnej wzięli udział w konwencji programowej

Nowoczesna Polska dla każdego – to nazwa nowego programu Nowoczesnej. Dokument, który jest efektem wielomiesięcznej pracy ekspertów i członków oraz przeprowadzonych konsultacji społecznych zaprezentowano w Warszawie 11 września. W wydarzeniu wzięli udział członkowie Warmińsko-Mazurskiej Nowoczesnej na czele z posłem Mirosławem Pampuchem.

Członkowie Warmińsko-Mazurskiej Nowoczesnej wzięli udział w prezentacji programu

Członkowie Warmińsko-Mazurskiej Nowoczesnej wzięli udział w prezentacji programu.

Sprawniejsze, lepiej zorganizowane państwo, by każdy miał poczucie ładu i bezpieczeństwa. Rozwój gospodarczy oparty na przedsiębiorczości i własności prywatnej, który służy poprawie jakości życia. Wspólnota wolności, w której każdy czuje się godny i potrzebny. Nowoczesny patriotyzm, kraj który łączy a nie dzieli. To wizja nowego ładu, który Nowoczesna proponuje w swoim programie.

W dokumencie znajdziemy m.in wprowadzenie systemu premierowskiego, ograniczenie roli prezydenta, wprowadzenie kadencyjności samorządowców i parlamentarzystów oraz likwidację przywilejów grup społecznych.

Ugrupowanie chce również wzmocnienia mechanizmów gwarantujących Trybunałowi Konstytucyjnemu należne miejsce w systemie władzy, zmian przepisów dotyczących Trybunału Stanu, by możliwe było realne pociągnięcie do odpowiedzialności karnej polityków i urzędników naruszających porządek konstytucyjnych i prawny.

Nowoczesna postuluje o wzmocnienie fundamentów wolnorynkowej gospodarki, bo to ona najlepiej służy rozwojowi. To oznacza usuwanie barier i biurokracji (zaufanie do przedsiębiorcy, konstytucja podatkowa, kwestia interpretacji przepisów podatkowych), zmniejszenie danin publicznych przy jednoczesnym zwiększeniu liczby płacących (likwidacja przywilejów i nierentownych branż), troskę o finanse publiczne (zrównoważony budżet) i aktywną rolę państwa w ustalaniu priorytetów rozwoju (wspieranie innowacyjnych przemysłów, ekspansji zagranicznej).

Program Nowoczesnej zawiera dużo propozycji w sferze społecznej, m.in. w zakresie zwiększenia dzietności, poprawy dostępności do żłobków i przedszkoli, zmniejszenia kolejek, aktywizacja kobiet, seniorów, młodzieży i długotrwale bezrobotnych, jako odpowiedzi na wyzwania demograficzne, rozwoju talentów, zwiększenia dostępu do kultury i innych.

W programie Nowoczesnej zapisane zostały kwestie dotyczące neutralności światopoglądowej państwa, czy ochrony godności ludzi. Nowoczesna chce lepiej zadbać o to, by państwo nie ograniczało wolności i indywidualności obywateli, a także chce wzmocnić konkretnymi rozwiązaniami lokalne więzi i wspólnoty. To wizja Polski mostów, a nie Polski murów – szukanie wspólnych punktów, a nie dzielenie i antagonizowanie.

 

Zapoznaj się z programem >> Nowoczesna Polska dla każdego

Obejrzyj transmisję konwencji programowej:

 

 

 

 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?