Konferencja prasowa na temat małego ruchu granicznego

19 grudnia br. odbyła się zorganizowana przez posła na Sejm RP Mirosława Pampucha konferencja prasowa poświęcona m.in. małemu ruchowi granicznemu.

Od 4 lipca 2016 roku zawieszony jest mały ruch graniczny co negatywnie odbija się na wymianie handlowej pomiędzy województwem warmińsko-mazurskim a obwodem kaliningradzkim. Rząd PiS za powód takich działań podał odbywające się w zeszłym roku w Polsce Światowe Dni Młodzieży oraz szczyt NATO. Mimo licznych apeli mieszkańców i samorządów z województwa warmińsko-mazurskiego mały ruch graniczny ciągle nie został przywrócony.

Mieszkańcy terenów przygranicznych nie mogą korzystać z małego ruchu granicznego, a tym samym wiele podmiotów gospodarczych nie może swobodnie wykorzystywać szans jakie niesie z sobą swobodny handel z obwodem kaliningradzkim – powiedział poseł Pampuch. – Na to nakłada się również ograniczenie handlu w niedzielę, kolejny element, który dyskredytuje województwo warmińsko-mazurskie. (…) To narazi nasze województwo, które niestety boryka się z problemem bezrobocia.

Wchodzące w życie 1 marca 2018 r. ograniczenie handlu w niedzielę znacząco utrudni zakupy nie tylko Polakom, ale również odwiedzającym Warmię i Mazury mieszkańcom obwodu kaliningradzkiego. Istnieją uzasadnione obawy, że zniechęci to ich do zakupów z naszym regionie.

Poseł Pampuch odniósł się również do przedłużającej się kwestii zaakceptowania Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Rząd niweczy szanse naszego województwa na rozwój, szanse naszych mieszkańców na pracę. Rząd PiS-u nie zaproponował województwu warmińsko-mazurskiemu oraz powiatom przygranicznym żadnych elementów rozwojowych.

Wart 62 mln euro program musi zostać zaakceptowany przez polski rząd do końca bieżącego roku. W przeciwnym razie przysługujące Polsce środki przepadną.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?