Konferencja prasowa na temat projektu ustawy o związkach partnerskich

10 marca odbyła się konferencja prasowa na temat przygotowanego przez .Nowoczesną projektu ustawy o związkach partnerskich. Udział w niej wzięli posłowie na Sejm RP Monika Rosa będąca współtwórczynią omawianego projektu oraz Mirosław Pampuch.

Nowoczesna uważa, że państwo nie powinno mówić ludziom, jak mają żyć, ale tak kształtować prawo, by w ramach tego prawa każdemu w naszym kraju żyło się dobrze. Stąd też nasza ustawa o związkach partnerskich. (…) W mojej opinii ta ustawa powinna być już dawno uchwalona – powiedział poseł Mirosław Pampuch.

Składany projekt tej ustawy ponieważ wierzymy, że każda miłość dwóch dorosłych osób jest ważna. Każda miłość rodziców do swojego dziecka jest ważna. Państwo nie powinno różnicować tej miłości. W Polsce jest ok. 1 mln par tej samej płci. W tych rodzinach, w ok. 50 tys. z nich, wychowują się dzieci. Te dzieci, niestety, mają bardzo duży problem jeśli jednemu z partnerów – biologicznemu ojcu, matce – coś się stanie i trafi do szpitala lub umrze. Takie dzieci muszą szukać sobie nowej rodziny, ponieważ obecnie partner czy partnerka rodzica takiego dziecka, nie ma możliwości legalnej i formalnej opieki nad nim – tłumaczyła posłanka Monika Rosa.

Z końcem marca planujemy otwarcie konsultacji społecznych w Sejmie, gdzie przeanalizujemy uwagi, które zostały zwrócone do nas ze strony organizacji pozarządowych, prawników czy obywateli. Na przełomie marca i kwietnia złożymy projekt ustawy i mamy nadzieję, że jeszcze przed końcem roku trafi on na posiedzenie komisji lub pierwsze czytanie w Sejmie – zapowiedziała posłanka Monika Rosa.

Podczas konferencji padło pytanie o adopcję w ramach związków partnerskich. Odpowiedział na nie poseł Mirosław Pampuch:

Tylko dziecko jednego z rodziców w związku partnerskim będzie mogło być przysposobione przez drugiego partnera. Proszę zwrócić uwagę, że jest to bardzo istotna ochrona dzieci. W przypadku śmierci biologicznego rodzica, takie dziecko trafia do dalekich krewnych, rodziny zastępczej albo domu dziecka. Unormowanie związków partnerskich i przysposobienia takiego dziecka przez partnera rodzica poprawi ochronę dziecka.

Bardzo wiele osób, jeśli planuje wiązać się z partnerem tej samej płci, wyjeżdża za granicę. Jeśli wezmą ślub, np. w Wielkiej Brytanii, ich dziecko ma prawo do polskiego paszportu, natomiast nie otrzymuje go z racji tego, że ma wpisane dwie matki lub dwóch ojców. Polskie prawo udaje, że takiego dziecka nie widzi, ale to nie są niewidzialne rodziny. To są realne rodziny, realne dzieci, realne uczucia – powiedziała posłanka Monika Rosa.

Chcemy pracować na rzecz polskich rodzin, niezależnie od tego czy jest to rodzina składająca się z mężczyzny i kobiety czy też jest to związek jednopłciowy. To wszystko są rodziny, które mają prawo do równego traktowania na gruncie polskiego prawa – zakończył poseł Mirosław Pampuch.

Projekt ustawy o związkach partnerskich jest dostępny pod poniższym adresem internetowym:

Publikujemy projekt ustawy o związkach partnerskich. To już czas, aby złożyć tę ustawę w Sejmie!

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?