Nowoczesna Olsztyn chce finansowania
in vitro z budżetu miasta

Nowoczesna Olsztyn przygotowała projekt uchwały w sprawie dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro z budżetu miasta Olsztyna. Nowoczesna, która opracowała program dofinansowania zabiegów metodą in vitro przez lokalne samorządy, wspiera tego typu działania w całej Polsce. Podobne uchwały przyjęły już m. in. rady miasta Bydgoszczy, Torunia, Gdańska i Poznania.

Projekt jest odpowiedzią Nowoczesnej na wygaszony w czerwcu, przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z PiS, rządowy program wsparcia tej metody leczenia niepłodności w Polsce. Przez trzy lata jego funkcjonowania na świat przyszło ponad 5 tysięcy dzieci. Obecnie pary, które chcą skorzystać z in vitro, pokrywają koszty zabiegu w całości. A te są niemałe.

– Tam gdzie państwo abdykowało, mieszkańcom musi pomóc samorząd terytorialny. Stąd też inicjatywa Nowoczesnej, która miała już swoją odsłonę w wielu miastach Polski, dzisiaj inicjujemy ją w Olsztynie – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej poseł Mirosław Pampuch.

Członkowie partii zaprezentowali projekt uchwały Rady Miasta Olsztyna, w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In vitro dla mieszkańców Olsztyna w latach 2017-2019”.

Program zakłada dofinansowanie zabiegów in vitro z budżetu miasta. Na pomoc mogłyby liczyć pary z Olsztyna. Refundacja miałaby pokryć jedną procedurę in vitro w kwocie 5 tysięcy złotych.

Poseł Mirosław Pampuch poinformował, że w tej sprawie rozmawiał z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem, który wyraził wstępną akceptację na realizację pomysłu dofinansowania in vitro ze środków samorządowych.

Z kolei radny miejski Nowoczesnej Tomasz Głażewski poinformował, że kolejnym etapem będzie zwrócenie się do wszystkich klubów Rady Miasta z propozycją wsparcia projektu i złożenia pod nim podpisów. – Liczymy na zrozumienie problemu niepłodności par z Olsztyna i na przychylność radnych, co do realizacji programu w naszym mieście – mówił radny.

– Dokument przekażemy prezydentowi i radnym. Jeśli uchwała nie zostanie przyjęta, Nowoczesna rozpocznie zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim – poinformowała sekretarz Warmińsko-Mazurskiej Nowoczesnej Izabela Smolińska-Letza.

Program dofinansowania zabiegów in vitro przez lokalne samorządy został przygotowany przez Nowoczesną we współpracy z prof. dr. hab. n. med. Wiesławem Szymańskim – byłym konsultantem krajowym w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”. Zyskał on pozytywne opinie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Stowarzyszenia „Nasz Bocian”.

 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?