Nowoczesna zapyta rodziców o zmiany w edukacji

O zagrożeniach związanych z nową reformą systemu oświaty według PiS mówili w czwartek podczas konferencji prasowej w Olsztynie członkowie Warmińsko-Mazurskiej Nowoczesnej. We wrześniu działacze partii zapytają w ankietach rodziców o planowaną reformę w systemie oświaty.

Początek roku szkolnego przebiega w cieniu zapowiadanej reformy edukacji PiS. Zakłada ona m.in. likwidację gimnazjów, likwidację egzaminów szóstoklasisty czy zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków.

– Nie uważamy, że obecnie istniejący system edukacyjny w Polsce jest doskonały, owszem wymaga zmian, jednak zmian nie tyle strukturalno-organizacyjnych, a jakościowych – mówił podczas konferencji prasowej Mirosław Pampuch, Poseł na Sejm RP. – Tymczasem to co proponuje PiS jest szkodliwe dla całej społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli, rodziców, a także dla organów prowadzących placówki – dodał poseł.

W pierwszy dzień nowego roku szkolnego istnieje więcej pytań niż odpowiedzi w sprawie nowej reformy. Jedno wiadomo, koszty tych zmian będą ogromne, i jak przyznaje Mirosław Pampuch słono przyjdzie za nie zapłacić samorządom, które finansują większość zadań oświatowych.

Nowej reformy obawiają się też pracownicy oświaty i rodzice. Rozłożona na trzy lata likwidacja gimnazjów może oznaczać zwolnienia dla nauczycieli, dyrektorów, ale też personelu administracyjnego i pomocniczego.

– Nie wiemy też według jakiej podstawy programowej będą się uczyły nasze dzieci, czy nie będzie z listy lektur wykreślony Gombrowicz, bo był homoseksualistą, a Tuwim, bo był żydowskiego pochodzenia. Obawiam się, że to na rodziców spadnie obowiązek uczenia historii i tłumaczenia jak było w Kielcach, w Jedwabnem i dzięki komu Polska zawdzięcza wejście do Unii Europejskiej – mówiła Katarzyna Królak, przewodnicząca zespołu „Edukacja, Nauka, Młodzież” sieci eksperckiej Nowoczesnej „Lepsza Polska” w regionie warmińsko-mazurskim.

Członkowie Nowoczesnej zapytają we wrześniu o zmiany w systemie oświaty rodziców.

– Według minister Anny Zalewskiej, to oni mieli być jednym z głównych filarów reformy. Dlatego przez pierwszy tydzień września będziemy przeprowadzali ankietę w pobliżu szkół. Zapytamy rodziców o ich zdanie, co wiedzą oraz co sądzą o proponowanych zmianach. Wyniki przeanalizujemy i przedstawimy do ogólnej wiadomości – poinformowała Izabela Smolińska-Letza, sekretarz Warmińsko-Mazurskiej Nowoczesnej.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?