Połączenie celników i skarbówki – konferencja prasowa Nowoczesnej

 

O projekcie ustawy tworzącej Krajową Administrację Skarbową (KAS), mówili we wtorek 20 września na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Nowoczesnej Mirosław Pampuch i Katarzyna Lubnauer.

Zgodnie z projektem ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Finansów w miejsce funkcjonujących obecnie urzędów skarbowych, urzędów kontroli skarbowej i służb celnych, zostanie powołana Krajowa Administracja Skarbowa, która ma być podporządkowana ministrowi finansów.

– Niestety mamy do czynienia z kolejną ustawą złej zmiany, która tym razem pod płaszczykiem poprawy funkcjonowania administracji podatkowej wprowadza tzw. ustawkę kadrową – ocenił Mirosław Pampuch.

Zgłoszony w czerwcu projekt skrytykowało kilka instytucji państwowych. Struktura jest tworzona wbrew woli pracowników skarbówki i celników. Ci ostatni protestowali w czerwcu przeciw zamiarom włączenia ich do struktur KAS.

– To prawda, że mamy najmniej wydajną administracja skarbową w całej UE, powolny system postepowań, bałagan kompetencyjny i brak efektywności, ale nowa ustawa nie rozwiązuje tych wszystkich problemów – powiedziała posłanka Katarzyna Lubnauer.

Jak informowali posłowie, w projekcie rezygnuje się z jakichkolwiek warunków kompetencyjnych dot. dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych.

– Kadra kierownicza KAS będzie powoływana bez konkursów. Może to spowodować kolejne przykłady nepotyzmu i kolesiostwa – przekonywał Mirosław Pampuch.

Nieuniknione są również zwolnienia pracowników. Według różnych wypowiedzi ministra finansów pracę może stracić od 4 do 15% osób.

– 65 tys. osób zarówno funkcjonariuszy celnych, jak i skarbowych zostanie poddanych weryfikacji. Żaden z tych pracowników nie może być pewien czy zostanie ponownie zatrudniony. Pracę może stracić nawet 10 tys. osób – stwierdził Mirosław Pampuch

Posłowie zwrócili uwagę, że w ustawie trudno się również doszukać przepisów przyjaznych przedsiębiorcom.

– Mamy do czynienia z wprowadzeniem policji skarbowej – stwierdził Mirosław Pampuch – Decyzja wydana przez policję skarbową nie będzie mogła być zaskarżona do organu wyższego szczebla. A zatem urzędnik będzie rozpatrywał odwołanie od własnej decyzji. To z całą pewnością spowoduje wiele negatywnych konsekwencji dla przedsiębiorców, włącznie z nietrafionymi decyzjami, które powodowały likwidację firm w przeszłości – dodał Mirosław Pampuch.

– Będzie to działanie na żywym organizmie, na tak ważnych strukturach państwa. Co należy pokreślić, przy braku aprobaty do tych zmian pracowników skarbówki i celników. Zamiast oczekiwanej poprawy będziemy mieli wyłącznie chaos organizacyjny, przed którym ostrzegają nie tylko posłowie opozycji, ale również niezależni eksperci – podsumował Mirosław Pampuch.

Posłowie na najbliższym posiedzeniu Sejmu, tj. 21-23 września, będą pracowali nad ustawą, która ma utworzyć 1 stycznia 2017 r. Krajową Administrację Skarbową.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?