Poseł Mirosław Pampuch wziął udział w zorganizowanym przez KOD panelu dyskusyjnym w Gołdapi

19 grudnia br. odbył się panel dyskusyjny z mieszkańcami Gołdapi, w którym udział wzięli posłowie Mirosław Pampuch (.Nowoczesna) oraz Janusz Cichoń (Platforma Obywatelska). Tematami przewodnimi były m.in. emerytury Polaków, nasza rola w Unii Europejskiej oraz współczesne wyzwania stojące przed społeczeństwem.

Poseł Mirosław Pampuch podkreślał negatywne skutki wprowadzonych przez PiS zmian w systemie emerytalnym.

Wiemy jak ryzykowne dla kobiet jest obniżenie ich wieku emerytalnego. Grozi to głodowymi emeryturami dla kobiet – zauważył i dodał – O systemie emerytalnym musimy rozmawiać w sposób kompleksowy. Musimy znaleźć i wprowadzić szeroki pakiet rozwiązań systemowych. M.in. należy zlikwidować przywileje emerytalne, ale tylko dla nowowchodzących na rynek pracy.

Obydwaj posłowie zgodnie zadeklarowali, że Unia Europejska to my, Polacy. Jednocześnie przedstawiciel Nowoczesnej podkreślał rolę euro.

Musimy wejść do strefy euro by zwiększyć naszą rolą w europejskiej polityce, ale także bezpieczeństwo gospodarcze i zamożność Polaków.

Poseł Pampuch zarzucił PO, że podczas swoich rządów nie podjęła odpowiednich kroków by przyjąć wspólną walutę Unii Europejskiej.

Wśród publiczności duże poruszenie wywołał temat nacjonalizmu i rasizmu.

Czym innym są postawy patriotyczne, a czym innym postawy nacjonalistyczne czy rasistowskie. Te drugie powinny być powszechnie krytykowane i zwalczane, wypalane gorącym żelazem. Wszyscy doskonale wiemy jak w przeszłości rozwijały się ruchy faszystowskie. Nigdy nie wiadomo, gdy te incydenty przeobrażą się w szeroki ruch niebezpieczny dla społeczeństwa i podstaw polskiej państwowości – powiedział poseł Pampuch. Odniósł się również do niedawnego incydentu w Sycowie. – Jednak należy krytykować również takie incydenty jak podpalenie biura posłanki Beaty Kempy. Rząd powinien walczyć z takim sytuacjami. Niestety minister Błaszczak, zwierzchnik policji, często marginalizuje coraz liczniejsze przejawy przemocy, rasizmu i nacjonalizmu.

W dalszej części dyskusji poruszono temat polskiego systemu sprawiedliwości oraz działań ministra Zbigniewa Ziobry.

W tym momencie minister Ziobro nie rozpisuje konkursów na sędziów. Istnieją wakaty na 10% stanowisk ponieważ PiS czeka na przepchnięcie swojej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i możliwość obsadzenia sądów osobami wskazanymi przez partię. Jest to uzależnienie sądów od czynnych polityków. Obywatele nie będą mieli poczucia, że mogą wygrać w sądzie z politykiem PiS-u, np. prezydentem czy burmistrzem miasta – stwierdził poseł Pampuch.

Wśród publiczności pojawiło się pytanie czy obywatele protestujący przeciw działaniom obecnej władzy mogą czuć się zagrożeni? Odpowiedział na nie przedstawiciel Nowoczesnej.

Niestety musimy teraz wykazać się postawą obywatelską, ale także odwagą obywatelską. Obecnie mamy do czynienia z ok. 1 000 spraw przeciw manifestującym obywatelom. Uruchomiono system represji. Za przykład może posłużyć sytuacja młodej studentki pochodzącej z Białegostoku. Mimo, że regularnie informuje policję o miejscu zamieszkania w Warszawie, ta ciągle, czasem kilkukrotnie w ciągu jednego dnia, nachodzi jej rodziców mieszkających w Białymstoku.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?