Ustawa Nowoczesnej o zmianach w VAT w Sejmie

Projekt zakłada skrócenie terminu  zwrotu nadpłaconego podatku VAT w 25 dni zamiast 60. Wśród zmian znajdują się również zapisy dotyczące wykreślenia podatnika z rejestru VAT. Poseł Mirosław Pampuch jest wnioskodawcą ustawy.

Zgodnie z projektem zwrot różnicy podatku miałby następować w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia do urzędu skarbowego przez podatnika. Obecnie urząd ma 60 dni na zwrot podatku przedsiębiorcom.

Zdaniem posła Nowoczesnej Mirosława Pampucha nowelizacja ma na celu poprawienie płynności finansowej przedsiębiorców i uproszczenie przepisów podatkowych.

– Przetrzymywanie nadpłaconego VAT przez urzędy skarbowe prowadzi do nieraz drastycznego spadku płynności przedsiębiorstw. Takie działanie to nic innego, jak poprawianie stanu płynności budżetu państwa kosztem płynności przedsiębiorców, a więc przerzucanie części kosztów pożyczek państwa na sektor prywatny. Państwo nie może się finansować kosztem przedsiębiorców – przekonuje Mirosław Pampuch.

Co w sytuacji, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania? Według projektu naczelnik urzędu skarbowego mógłby przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanej w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego.

– Jeżeli przeprowadzona dodatkowa weryfikacja wykaże zasadność zwrotu, urząd wypłaci należną kwotę zwrotu wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty – wyjaśnia Mirosław Pampuch.

Dodatkowo, proponowana ustawa ogranicza możliwość administracyjnego wykreślenia podatnika z rejestru VAT w związku z prowadzeniem transakcji z podmiotami dokonującymi nierzetelnych rozliczeń podatku w celu uzyskania korzyści majątkowej, wyłącznie do sytuacji, w których podatnik miał wiedzę o tych oszustwach (dotychczas wystarczy, że administracja skarbowa uzna, że podatnik miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że takie oszustwa mają miejsce). Wykreślenie z rejestru VAT mogłoby mieć miejsce wyłącznie w oparciu o prawomocną decyzję Urzędu Skarbowego.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?