Ustawa o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS przyjęta

W czwartek  20 lipca Sejm, mimo wielkiego sprzeciwu opozycji i obywateli, uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym. Jeden z najbardziej krytykowanych przepisów mówi, że następnego dnia po wejściu w życie ustawy obecni sędziowie Sądu Najwyższego przejdą w stan spoczynku, za wyjątkiem tych, których wskaże Minister Sprawiedliwości.

 

PiS chciał przejąć kontrolę nad Sądem Najwyższym i w niespotykanym dotychczas tempie legislacji procedował ustawę. Na piątkowej konferencji prasowej (21 lipca), Poseł na Sejm RP Mirosław Pampuch i wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego Nowoczesnej Wiesław Gosk skomentowali uchwalone przez Sejm trzy ustawy o sądownictwie.

– PiS od prawie dwóch lat prowadzi sukcesywnie zamach stanu, bo nie mając większości konstytucyjnej zmienia ustrój państwa. Nie pozwólmy odebrać sobie demokratycznej, wolnej Polski. Nie pozwólmy odebrać wolności obywatelskich, które gwarantują nam wolne sądy – mówił Mirosław Pampuch.

W całej Polsce od kilku dni trwają protesty obywateli, którzy nie godzą się na upolitycznienie sądów i są przeciwko zmianom w Sądzie Najwyższym. Największa demonstracja rozpoczęła się w czwartek (20 lipca) po godzinie 20 przed Pałacem Prezydenckim. Zgromadzeni przeszli potem przed Sejm, a następnie przed siedzibę Sądu Najwyższego.

Protesty odbywają się również w wielu miastach Warmii i Mazur. O jak najliczniejszy udział apelował Mirosław Pampuch:
– Wzywam mieszkańców Warmii i Mazur, aby czynnie wyrażali swój sprzeciw, w sposób konstytucyjny, pokojowy, ale stanowczo mówili – nie, złej zmianie.

Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiej Nowoczesnej podkreślił:
– Nie zgadzamy się na dyktat jednej partii i jednego człowieka, którym kierują wyłącznie chęć zemsty i nienawiść. To nie jest przyszłość Polski.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?