Ustawy dedykowane przedsiębiorcom odrzucane przez PiS

Poseł Mirosław Pampuch podczas wtorkowej (14 marca) konferencji prasowej przekazał informacje na temat blokowanych, bądź odrzucanych przez PiS projektów ustaw i poprawek Nowoczesnej. Łącznie partia złożyła w Sejmie ponad 30 projektów. Większość z nich była dedykowana przedsiębiorcom.

Niestety PiS ustawy odrzuca – jedną, po drugiej, w pierwszym czytaniu, nie zapoznając się nawet z projektami.

Ostatnim przykładem potrzebnej ustawy była nowelizacja ordynacji podatkowej. Urząd skarbowy powinien mieć maksymalnie trzy lata na kontrolę skarbową przedsiębiorców, licząc od końca okresu przedawnienia – zakładał projekt Nowoczesnej.

– Wieloletnie kontrole skarbowe dręczą i nękają przedsiębiorców, uniemożliwiają normalne prowadzenie działalności gospodarczej. W ocenie Nowoczesnej to stabilność prawa, jasność przepisów i precyzja ustalania terminów, w których przedsiębiorca ma być kontrolowany, są najważniejsze w prowadzeniu działalności gospodarczej. Bardzo często zdarzają się sytuacje, że pod koniec okresu przedawnienia urzędnicy aparatu skarbowego wszczynają specjalnie postępowanie karno-skarbowe tylko po to, by przerwać przedawnienie podatkowe i aby móc podatnika dręczyć kontrolami przez dowolnie długi okresniestety nowelizacja ustawy głosami posłów PiS została odrzucona przez Sejm – powiedział Mirosław Pampuch.

Kolejna ustawa, odrzucona na ostatnim posiedzeniu Sejmu, dotyczyła obniżenia przedsiębiorcom podatku dochodwego (PIT) z 19 do 15%. Taki postulat zapowiadało PiS podczas kampanii wyborczej.

– Ale z tej obietnicy się nie wywiązało, dlatego chcieliśmy pomóc i wprowadziliśmy projekt pod obrady. W ramach tej ustawy chcieliśmy zwiększyć również możliwość odpisów amortyzacyjnych z tytułu nabycia środków trwałych, z 3,5 do 10 tys., zaproponowaliśmy również szereg innych przepisów ułatwiających życie przedsiębiorcom. Niestety i ta ustawa wylądowała w koszu.

Jak dodał Mirosław Pampuch, premier Mateusz Morawiecki zapowiadał wiele udogodnień i ułatwień dla przedsiębiorców, ale funkcjonują one wyłącznie na papierze.

– My wskazaliśmy realne ułatwienia, natomiast rządzący nie chcą pomagać przedsiębiorcom – zakończył parlamentarzysta.

 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?