Warmińsko-Mazurska Nowoczesna wspiera protest kobiet

W poniedziałek 3 października poseł Mirosław Pampuch oraz członkowie Warmińsko-Mazurskiej Nowoczesnej wzięli udział w czarnym proteście w Olsztynie. Kilka tysięcy kobiet i mężczyzn manifestowało przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Protesty odbyły się w całej Polsce.

Mirosław Pampuch jest przeciwny wprowadzeniu ustawy zakazującej całkowitej aborcji, dlatego wziął udział w olsztyńskim proteście.

– Los tysiąca kobiet nie jest mi obojętny. Solidaryzuję się z nimi i jestem przeciwny tej ustawie. Niestety projekt wsparty głównie głosami PiS, to kompletne wykluczenie aborcji pod karą więzienia dla kobiet i ich lekarzy. Na to my, jako członkowie Nowoczesnej się nie zgadzamy.

Ubrani na czarno protestujący spotkali się przed olsztyńskim ratuszem. Następnie długa kolumna manifestujących wyruszyła na stare miasto. Na tamtejszej scenie odbyła się dalsza część wydarzenia. Do zgromadzonych przemawiały organizatorki protestu oraz zaproszeni goście.

Głos zabrała m. in. członkini Warmińsko-Mazurskiej Nowoczesnej Teresa Astramowicz-Leyk. Zaznaczyła, że jest przeciwniczką aborcji, ale jeste za wolnością kobiet do decydowania o sobie. Jej wystąpienie zdominowały kwestie wolności obywatelskich:

– Nie ma żadnych przesłanek, by państwo ingerowało w sfery intymne obywateli. Barbarzyński projekt rządu jest zapowiedzią tego, że obecna władza będzie wprowadzała kontrolę nad społeczeństwem poprzez terror ginekologiczny. Przypominamy prawicowym politykom, że PiS zdobył władze w demokratycznym państwie prawa, a przekształca je w organizację totalitarną.

W akcji wzięło udział kilka tysięcy osób: młodych, w średnim wieku, ale również starszych.

– Nie pamiętam tak wielkiej manifestacji w Olsztynie. Rząd właśnie dostał czerwona kartkę od polskich kobiet i mężczyzn. Projekt ustawy powinien zostać natychmiast wycofany – powiedział Mirosław Pampuch.

Organizatorkami olsztyńskiego protestu były kobiety związane z grupami Dziewuchy Dziewuchom, Ratujmy Kobiety i KOD. Akcję wsparły również partie opozycyjne.

 

 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?